Korteriühistule: kuidas leida parimat ehitusfirmat

21. märts  Madis. Kommentaarid: 2
Kui korterelamu on otsustanud remonditöid teha või renoveerida, hakatakse ehitajat tavaliselt otsima internetist ja tuttavate käest. Aga kui suuremad ehitustööd on plaanis läbi viia pangalaenu abil, on ka pangal õigus ehitaja valikus kaasa rääkida. SEB Panga äriklientide osakonna kliendihaldurid soovitavad küsida mitu ehituspakkumist ning annavad nõu, mida ehitaja valikul jälgida.

Kogemus ja maine

Panga jaoks on ehitaja valiku juures olulised mitmed aspektid: reeglina peab ehitusfirma olema tuntud, hea mainega ning tegutsenud vähemalt kaks aastat. Pank vaatab ka äriregistrist ehitaja viimast majandusaasta aruannet, hinnates ettevõtte võimet teha ehitustöid vastavalt ajakavale ja projektieelarvele. Samuti vaadatakse ehitusettevõtte kogemusi ja oskusi sarnaste objektide ehitamisel – seejuures on hea uurida tema kodulehekülge, sest seal on tehtud tööd enamasti välja toodud. Kui ehitaja on alles registreeritud äriregistris ja tema tegevusajalugu on väga lühike, on keeruline hinnata tema suutlikkust objektiga hakkama saada.

Ehitusjärelevalve

Tavapäraselt peab korterelamute renoveerimistöödel olema kaasatud ka ehitusjärelevalve, kusjuures ehitusettevõte ja -järelevalve ei või olla omavahel seotud osapooled. Nii ehitusettevõttel kui ka -järelevalvel peab olema kehtiv tegevusluba, mida saab kontrollida majandustegevuse registrist (MTR). Ehitajal ei tohi olla võlgnevusi krediidiinfos.

Valdkonnale vastav tegevusluba

Kindlasti tuleb kontrollida, kas ettevõttel on tegevusluba antud valdkonnas. Näiteks mõned aastad tagasi oli SEB Pangal kogemus, kus korteriühistu sõelale jäänud ehitaja tegevusalaks oli äriregistris toitlustus ja samuti puudus registreering MTRis. Tegemist võis olla lihtsalt sellega, et registris oli muudatus tegemata, kuid pank ei saanud sellist ehitajat aktsepteerida.

Pank ei finantseeri ettemaksuarveid

Ehitajaga läbirääkimisi pidades peab ühistu juhtkond arvestama, et ettemaksuarveid pank üldjuhul ei finantseeri, välja arvatud juhul, kui ehitajal on esitada aktsepteeritud finantsasutuse ettemaksugarantii. Vastasel juhul peab ehitusettevõte tulema toime sellega, et teeb ise mingi osa tööst valmis ja saab korteriühistult laenu arvelt tasu alles pärast tööde kinnitamist. Kusjuures ehitaja peab andma oma töödele vähemalt kaheaastase garantii.

Vaadake lisaks: Korterelamu renoveerimislaen

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 

SEB
vanessa cowen God Bless Edward Jones Loans for Helping Me In Time Of Need {Jonesloanfinance@yahoo.com} Good Day I am Vanessa Cowen from California and i have a broken up business, until i found this company who help me to gain a loan for business, and now i want to used this short medium to congratulate the company for the fast and safe funds they loan to me without any form of delay, i loan 180,000.00USD from the company at a very low interest rate of 2% to save my business and lots more. i first saw their mail on the internet, everyone always give testimony for what they did, so i quickly contacted them and they all did everything for me without stress and my funds was sent to my account within 24hrs, i was surprise and feel glad, now i now have a standard business control agent who help me, now i will advice those who need urgent loan to contact them now via email : {jonesloanfinance@yahoo.com} OR Text him +1(307) 217-5388.. ....... 4. aprill 2018
Bryan roland KUIDAS BRIAN ROLANDI POOLT LISADA Ma olen Bryan Roland nime, ma tahan kasutada seda keskmise hoiatada kõiki laenu otsijad olema väga ettevaatlik, sest kõikjal on pettus, mitu kuud tagasi olin rahaliselt pingelised ja kuna nende meeleheide olin petta mitu online-laenuandjate. Ma peaaegu kaotanud lootuse, kuni sõber kutsub mulle väga usaldusväärse laenu nimega hr Stephen Williams (Jumal, kes hirmutab) annab mulle laenu 145 000 euro võrra alla 72 tunni ilma stressita. Selgitades firma posti teel ja kõik nad ütlesid oli nuta, sest ma saan laenu selle firma, ja ka olen teinud õige valiku ühendust nendega, täidetud taotlusvormi laenu ja jätkus kõik, mis küsiti minu ja mu šokk, ma sain laenu. Kui vajate krediiti, võtke temaga kohe ühendust: stephenswillsloan@gmail.com Ma kasutan seda keskkonda, et hoiatada kõiki laenuotsijaid põrgu eest, mida ma võtsin nende võltste laenuandjate kätte. Tänan teid STEPHEN WILLIAMSi laenufirma eest 6. aprill 2018
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: