Töövahendid:
- põrandaplaadid
- plaatimissegu
- tsement
- vuugisegu
- pesunõu segu valmistamiseks
- silikoon
- silikoonipüstol
- silur (tsemendist aluspõhja silumiseks)
- kammservaga pahtlilabidas (plaatimissegu pinnalekandmiseks)
- kummist pahtlilabida (vuugisegu pealekandmiseks)
- mõõdupulk
- märknöör
- vuugiristid
- keraamiliste plaatide saag
- haamer
- plaadilõikur
- pesukäsn
- kare riidetükk
- pliiats (kontuuride märkimiseks)
Aluspinna ettevalmistus
Esimene ning kõige olulisem eeltingimus on aluspinna puhtus ning ühetasasus. Kui olemasolev põrandakate vastab nendele nõuetele ning on piisavalt tugev, kandmaks plaatide raskust, võib paigaldada põrandaplaadid otse endisele aluspinnale. Parima tulemuse saamiseks tuleks aga olemasolev põrandakate (näiteks linoleum või vanad keraamilised plaadid) siiski eemaldada. Seejärel tuleb aluspind valatud tsementsegu abil muuta siledaks, vastupidavaks ning niiskuskindlaks.
Mustri valimine
Plaatide paigaldamiseks on mitmeid võimalusi. Ebameeldivate üllatuste vältimiseks on kõige kindlam teha endale joonis, kus on näha nii erivärviliste plaatide paiknemine kui ka see, millise mustriskeemi järgi plaadid jooksma hakkavad.
Eeltööd paigaldamiseks
Plaatide panemine on üsna suurt täpsust nõudev töö ning kui sa ei tunne end sel alal veel kuigi kogenenult, on arukas eeltöödega pisut rohkem vaeva näha ning põrandale "spikrid" ette joonistada. Kõigepealt tõmba pliiatsi või kriidi abil põrandapinnale kaks sirgjoont, mis jaotavad ruumi neljaks ning lõikuvad täisnurga all umbes ruumi keskpunktis. Täisnurga kontrollimiseks kasuta nurgikut. Kui kasutad diagonaalset mustrit, tuleb sul joonistada veel kaks abijoont, mis jääksid olemasolevate joontega 45° nurga alla. Abijoontest alustades kanna tekkinud ruutudesse või sektoritesse plaatide võrgustik, arvestades seejuures plaatide mõõtmeid. Järgmise sammuna lao plaadid korraks lahtiselt põrandale, et kontrollida abijoonte õigsust ja plaatide paigutust. Alusta plaatide ladumist abijoonte lõikumiskohast ning liigu edasi piki abijooni. Kuna lõpptulemuse kujunemisel tuleb arvesse võtta ka vuugiribade laiust, paiguta plaatide vahele vuugiristid. Kui seina äärde jääb plaadiriba, kus plaadid on kitsamad kui pool plaadi laiusest, tuleks plaadid ringi laduda või laiendada vuugivahesid, et liiga kitsast servarida elimineerida. Vuugivahede laiusega võib mängida ka siis, kui viimastel seinaäärsetel plaatidel jääb täislaiusest vaid õige pisut puudu.
Plaatide lõikamine
Sõltuvalt ruumi kujust ja olemasolevast sisseseadest, tuleb lõigatavate plaatide arv suurem või väiksem. Kui paigutust planeerides selgub, et ruumi mõlemasse serva jäävad lõigatud plaadid, võib paigutust muuta, nii et lõigatud plaadid jääksid vaid ühte serva. Pärast vajaliku suuruse väljamõõtmist märgi plaadipinnale plaadilõikuriga joon ning seejärel murra plaat tagaküljele haamriga kopsides pooleks. Lõigatud külg paigutatakse seina poole, sest seinaplaat või põrandaliist aitab väikesi vigasid parandada.
Plaatide paigaldamine
Kui abijooned on joonistatud ja paigutuse üldmulje kontrollitud, võib asuda plaate paigaldama. Tööta korraga ainult ühes sektsioonis ning alusta paigaldamist keskelt, liikudes edasi seinte suunas. Plaadisegu valmistamiseks vajalikud instruktsioonid on segupakil tavaliselt kirjas ning neid tuleb ka järgida. Esialgu kata seguga suhteliselt väike ala, et sul jääks piisavalt aega plaadid korralikult oma kohale seada. Kanna segu põrandale ning silu kammservalise pahtlilabida abil hoolikalt laiali. Nüüd aseta plaat ettenähtud kohale ning suru tugevalt vastu aluspinda, kontrollides samas, et plaadi pind jääks kõrvalolevate plaatidega ühekõrgusele. Ära lao plaate üksteise vastu, vaid kasuta nende eraldamiseks vuugiriste. Jälgi pidevalt, kas plaadid jooksevad otse ning vajaduse korral paranda paigutust, enne kui segu jõuab kuivada. Plaadipinnale sattunud segu pühi võimalikult kiiresti ära.
PANE TÄHELE! Plaatide paigaldamisel tuleb jälgida, et sa ei avastaks end ühel hetkel kuivamata plaatide poolt nurka vangistatuna. Kavanda oma töö niimoodi, et sul oleks alati võimalus ilma värskelt laotud plaatidele astumata ruumist välja saada. Kui seda pole aga kuidagi võimalik vältida, siis laota plaatidele vineertahvel, et neile langevat raskust ühtlustada
Vuukimine
Plaatimissegu peab enne vuukimist tahenema umbes 2 ööpäeva. Kõigepealt tuleb vuugid ettevaatlikult puhastada. Selleks võib kasutada näiteks läbi puupulga löödud lõigatud naela. Vuugisegu valmistatakse tootjafirma juhiste kohaselt ning lastakse ettenähtud aja liguneda. Vuugisegu kantakse peale kummist pahtlilabida abil ja laotatakse tugevasti surudes plaatide peale. Pahtlilabidat tuleb hoida vuukide suhtes kaldu, nii umbes 40° nurga all. Vuugid viimistletakse niiske käsnaga. Pärast mõningast tahenemist tuleb vuuke tihendada, selleks tõmmatakse iga vuuk läbi näiteks niiske sõrme (kasuta kummikindaid!) või ümaraotsalise puupulgaga. Seina ja põranda lõikeserv tuleb viimistleda silikooniga, sest silikoon on elastsem ning ei pragune nii kergesti.
PANE TÄHELE! Plaatide pind tuleb pärast vuukimist võimalikult kiiresti puhastada. Põrandaplaadid on tihti mati pinnaga ning seepärast ei tohi lasta segul plaadi pinnal kuivada.
Järelhooldus
Kui vuugid on tahenenud, eemalda vuugiristid ning poleeri plaatide pind üle jämedakoelise riidega. Järelhoolduseks niisuta plaatkatet