Alustama peakski sellest, milline on soovitatav lõpptulemus. Kui endal lennukat kujundusmõtet ei teki või ütlevad varasemad kogemused, et pole põhjust oma värvitajus kindel olla, tasub lapata sisustusajakirju – need on täis maitsekaid värvilahendusi ja nutikaid ideid.
Mõtle, mida värvid
Hea mõte on teha koostööd sisekujundajaga, kes oma teadmiste, oskuste ja kogemustepagasiga suudab kindlasti igas elamises abiks olla. Sisekujundajal ei pea laskma kodu viimse kui pisiasjana kujundada – võib piirduda ka konsultatsioonide-soovitustega värvivaliku asjus.
Kui plaan paigas ja toonid valitud, tuleb tingimata üle vaadata aluspind, mida värvima hakatakse. Kui see on uus, on asi mõnevõrra lihtsam, sest eeltööd piirduvad n.-ö standardlahendustega – kipsplaadi puhul näiteks vuukide ja kruvipeade pahteldamine-lihvimine.
Keerulisemaks läheb siis, kui aluspinnaks on varem värvitud või tapeeditud sein. Arvestada tuleb, et sellise seina puhul võtavad eeltööd 60–75% viimistlustööle kuluvast ajast. Hästi ette valmistatud sein peab olema sile ja puhas.
Värv vali omaduste järgi
Kellel varasem värvimiskogemus sama hästi kui puudub, sellel tasuks end ettevõetavaga kõigepealt kurssi viia. Häid nõuandeid nii eeltööde kui ka värvimise asjus võib saada iga suurema ehituskaupluse värviosakonnast, aga ka värvifirmade kodulehtedelt.
Värvid on koostiselt üsna erinevad. Meie kliimas, kus inimesed suure osa aastast viibivad enamjaolt ruumides, on värvi valides oluline mõelda ka tervise- ja keskkonnaohutusele. Kui värvipurgil on Põhjamaade Luigemärk ja/või Eesti Allergialiidu tunnustus, kinnitab see, et värv on ohutu, peaaegu lõhnatu, ei sisalda kantserogeenseid aineid ning seda võivad kasutada ülitundlikudki inimesed.
Omad värvid on nii kuivadele kui ka niisketele ruumidele, samuti kiiresti määrduvate ruumide seintele ja lakke. Elu- ja lastetubadesse näiteks, kus seinu pole vaja väga tihti pesta, sobib matt või täismatt puhastatav seinavärv. Köökides-koridorides seevastu, kus seinad määrduvad rohkem ning vajalik on tihedam pesemine, tasub valida suurema kulumis- ja pesemiskindlusega värv. Poest võib leida ekstra mingile ruumile mõeldud eriomadustega värve (nt Vivacolori Interior Kitchen köökidele või hallitusvastaseid aineid sisaldav Interior Bath niisketele ruumidele).
Korralikku kauakestvat tulemust on loota ennekõike siis, kui igasse ruumi valitakse just sellele sobivate omadustega värv.
Värvikaardil tundub toon heledam
• Poodi värvi valima minnes tasub appi võtta värvikaart, millel sisekujundaja on kokku sobitanud erinevad toonide kombinatsioonid, mida võib ühes ruumis julgelt kasutada.
• Arvestada tuleb sellega, et värvikaardi väikesel tooninäidisel tundub toon enamasti heledam.
• Tume värv muudab ruumi visuaalselt ahtamaks, hele avaramaks. Toonide vahel valides tasub pigem eelistada heledamat, eriti väikese ruumi puhul.
• Kontrasti ja eripära lisamiseks võib värvida intensiivsema värviga vaid ruumi ühe seina.
• Värvitooni valides on oluline vaadata tooninäidist samas valguses, nagu on ruumis, kus see hakkab olema.
• Arukas on osta väikeses purgis nn proovivärv ja katsetada tooni kodus seinal. Nii saab vaadelda tooni sobivust ruumis eri kellaaegadel ja mitmesuguse ilmaga.
• Värvikaardi abiga võib peale seinavärvi toonile valida ka mööbli,
kardinate ja vaiba toone