Vabariikliku Restaureerimisvalitsuse kunstialase restaureerimise jaoskonnast väljakasvanud AS KAR-Grupp saab tänavu juba 25-aastaseks. Kadrioru lossi fassaad ja interjöör, Toompea lossi fassaadi vapid, Maidla mõisa, Estonia teatri, Eesti Panga, EV Berliini ja Pariisi suursaatkondade interjöörid, Jaani ja Oleviste kirikute altarimaalid ning Kaitseväe kalmistul taastatud Vabadussõja mälestusehise detailide mudelid – need on ainult väike osa kultuuriväärtustest, mida KAR-Grupp aastate jooksul on restaureerinud ja taastanud.
Tuletades meelde kaheksakümnendaid tõdeb ettevõtte asutaja ja juht Ruth Tuvike, et kultuuriväärtuste taastamiseks oli aega ja vahendeid , restaureerimistöö väga kõrgelt hinnatud ning restauraator oli lugupeetud inimene. 1980ndail sai menukaks mõisasüdamete taastamine, sest olles osana suurest nõukogudemaast, oli see tegevus midagi rahvuslikku, mis kuulus ajalooliselt ainult meile.
90ndad tõid meile iseseisvuse ning riiklike toetuste olulise vähenemise ning 21. sajandi esimesel kümnendil elasime läbi masu. Inimesed pöörasid rohkem esmastele väärtustele ning kunst jäi tahaplaanile. „Meie tegevus on selline, et kui inimestel napib leivaraha, siis nad kunsti peale ei kipu kulutama. Eks meiegi tegime raskematel aegadel veidi teistlaadi asju – maalri-, remondi- ja fassaaditöid. Õnneks aitas Soome riik raskel ajal korteriühistute remondifondiga oma ehitajaid, kes tellisid KAR-Grupi ajaloolisi fassaade restaureerima,“ meenutab Tuvike.
Täna on taas järjest enam inimesi, kes soovivad vanu asju uuele elule aidata ning oma elukeskkonda nendega rikastada, ent vastavalt ajastule on siingi omad mured: „Tänapäeval on kõik kinni ajas ja rahas, kõigil on koguaeg nii kiire, aga restaureerimise juures see head ei tee. Restauraator läheneb oma tööle hingega ning ideaalseks tulemuseks peab talle andma aega. See töö on inspireeriv ning ilus lõpptulemus on kõigile hea vaadata.“
KAR-Grupis töötab 25 inimest, kellest paljud on ettevõttes algusest peale. Tegemist on väljaõppinud restauraatorite, skulptorite, lukkseppade, kunstnike ning kõrgema kunstihariduse inimestega, kes tunnevad ja armastavad oma tööd. Kuna põhjalikum väljaõpe saadakse alati kohepeal, peab inimesel olema eeldus restauraator olla ehk silma ja kätt rohkem kui tavalisel ehitustöölisel.
KAR-Grupi tegevusalaks on kõige ilusa restaureerimine nii hoonetes sees kui väljas: restaureerides ja taastades võimalikult originaalilähedaselt maalinguid, puit- ja metallesemeid ning valgusteid. Valmistatakse ja paigaldatakse kipsdekoorist rosette ja karniise. Kaunistatakse ruume marmoreeringu ja aaderdusega.
Messingist akna –ja uksefurnituur ja valgustid valmistatakse käsitööna metalli muldvalu vanal meetodil, võttes aluseks ajalooliselt kasutatud näidiseid. Kui originaali pole säilinud, tehakse jäljendid fotode või jooniste järgi, niimoodi on valminud Toompea lossi fassaadivapid ning vanade säilinud fotode järgi modelleeriti Vabadussõja Mälestisehitise detailid Kaitseväe kalmistul.
„Oleme püüdnud teha ka omatooteid teha, aga käsitöö on kallis ja sissetoodav masstoodang tapab selle ära. Õnneks hakkab esimene läikiva masstoodangu vaimustus kaduma ning järjest enam hinnatakse ka Eestis kohalike meistrite käsitööd,“ tunneb Ruth Tuvike rõõmu.
Galerii
Content marketing (CM) ehk sisuturundus on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb CM kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et CM oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. CM on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. CM teenib alati tellija turundulikke eesmärke.
http://www.ehitusuudised.ee/