Lubivärviga on kaetud fassaade, keldreid, koridore ja isegi vannitubasid, sest ta laseb hingava pinnana niiskuse endast läbi. Värvi pealekandmine on kerge, hind soodne ning renoveerimiseks tuleb vaid vana kiht üle harjata.
"Tuleb siiski meeles pidada, et tugevatele aluspindadele, näiteks õlivärvile, lateksvärvile ja silikaatvärvile, lubivärv ei sobi," selgitab renoveerimisspetsialist Toomas Aasmaa. "Lubivärviga katmiseks ei sobi ka krohvipinnad, mis sisaldavad rohkelt tsementi. Seal värv lihtsalt ei nakku."
Aastasadu populaarset lubivärvi kasutati Eestis rohkelt isegi nõukogude aja alguses, 50ndatel ja 60ndatel.
Masstoodanguna valminud värvide pealetung 70ndatel aga tõukas selle loodusliku ja hingava värvi aastakümneteks ajaloo prügikasti. "Eks tööstuslikke värve peeti traditsioonilisest lubivärvist tugevamaks. Paraku on aastate jooksul selgunud, et uue värvi tugev, ent mittehingav koorik kahjustas rängalt aluskrohvi," räägib Aasmaa. "Niiskus lükkas värvile praod sisse, see hakkas ribadena kooruma. Kole vaatepilt."
Et niisugust seina taas korda teha, tuli eemaldada viimane värvikiht ja suuremalt jaolt ka kahjustatud alusvärv.
"Üks argument, miks nõukogude aja lõpus lubivärvi vältima hakati, oli ka see, et lubivärv ei pea vastu sellisele õhukeskkonnale, kus on väga palju väävlit. Seega ei sobi ta suurte automagistraalide äärde. Vanalinnas, Nõmmel, Kalamajas - sellistes piirkondades pole aga autoliiklus nii tihe, et väävel värvi omadusi mõjutaks ja kui hoone on veidigi suurest teelt eemal, pole muretsemiseks põhjust," sõnab Aasmaa. "Tiheda liiklusega magistraali ääres aga muutub lubjakiht keemilise protsessi käigus kipsiks, mis vihmasabinaga maja pinnalt maha pestakse."
Päikesepaiste ja lubivärviga värvimine kokku ei passi
Enne lubivärvidega värvimistööle asumist tuleb kindlasti jälgida ilmastikku: päikesesäras töötada ei saa.
"Päikesevalgus kuivatab pinna liiga kiiresti ja nii ei saavutata korrektset nakkumist. Parim on pilves ilm, kui ei saja," soovitab renoveerimisspetsialist Toomas Aasmaa. "Tuleks jälgida ka ilmateadet: kui öösel on oodata miinuskraade, ei tasu tööd ette võtta, hea, kui värvitud pind saaks plusskraadidega ühe ööpäeva seista."
Värvimisel tuleks pintslit liigutada äärest ääreni, et vältida seina keskele jäävat jätkukohta, mis võib värvi kuivades näha jääda. "Ja kunagi ei tohiks kõvasti pintslile rõhuda, vaid liipamisi risti-rästi tõmmata," soovitab ta.
Et lubi on söövitava toimega, tuleks värvijal kindlasti kanda kindaid. Samuti tasub pähe panna kaitseprillid. Enne töö alustamist peaks hoolega ka maja aknad katma. Aknale sattunud lubivärvi pritsmed muudavad klaasi tuhmiks.
"Kui majal on tellingud, tasub sinna ette tõmmata kilekate, mis kaitseb fassaadi kiire kuivamise ja hoovihma eest," soovitab Aasmaa.
Lubivärviga värvitud pinna renoveerimisel harjatakse vana kiht üle. Krundiks kaetakse sein ühe kihi lubjaveega, millele kantakse kolm kihti lubivärvi. Viimase kihina kantakse kinnitiks veelkord lubjavett. Üks lubivärvi kiht kuivab päev aega. Toonimiseks sobivad hästi looduslikud pigmendid. Seejuures ei tasu värvile suurt kogust pigmenti lisada, kuna lubi on nõrk sideaine.
- Lubivesi:
- Lubjavee saamiseks segada 1 kg lubjapastat ja 5 liitrit vett. Saadud segu tuleks jätta 24 tunniks seisma. Vesi, mis põhja settinud lubivärvi peal, ongi lubjavesi.
- Lubivärv:
- Segada 1 kg lubjapastat ja 6 liitrit vett. Värvimise ajal segada. Võib lisada ka värvipigmente. Lubi on leeliseline ja pigment olgu lubjakindel.
- Lubivärvi ajalugu
- Lubivärvi kasutamise ajalugu ulatub tagasi antiikaega.
- Meie lähedasemad ja rohkem teada olevad allikad aga jäävad 13. ja 14. sajandisse, mil hingava lubivärvikatte said paljud siinsed kirikud ja kloostrid.
- 18. sajandil hakati lubivärvi massiliselt kasutama ka elumajadel, seda nii siseviimistluses kui ka fassaadidel.
- Nõukogude perioodi teises pooles, 70ndatel ja 80ndatel jäi värvi kasutamine unarusse, nüüd on aga taas avastatud ja au sees.
- Head küljed:
- Ei kahjusta kunagi aluspinda, ükskõik kui nõrk see on.
- Ideaalselt hingav: laseb vee nii sisse kui ka välja, niiskus ei kogune.
- Lubivärviga värvitud seina renoveerimine on suhteliselt lihtne, nõudes vaid vana pinna üleharjamist ja uute värvikihtidega katmist.
- Lubjavärvil on väga ilus ainulaadne ja loomulik pind. Tuule ja vee mõjul muutub värvitud sein ajapikku kunstipäraselt eri värvivarjundeid pakkuvaks.
- Miinused:
- Puhast lubivärvi saab kasutada vaid lubikrohviga kaetud seintel.
- Ei sobi tiheda liiklusega automagistraalide ääres.
ÄP