Kuigi puit säilib meie kliimas kaitsmata kujul tervena ka aastakümneid, on traditsiooniliselt harjutud puitfassaade ilmastiku eest värviga kaitsma. Bauhof Grupi arendusjuhi Taavi Kontsoni sõnul tagab kvaliteetselt tehtud pinnatöötlus kindlama kaitse puidu kolme peamise vaenlase – sademevee, päikesevalguse mõju ja seenhaiguste eest. Samuti on värvi ülesannne anda puidule ilus välimus.
Et värv kestaks fassaadil kaua, on kasulik järgida paari üldtunnustatud näpunäidet.
Kõigepealt tuleb uus puitvooder värvida võimalikult kiiresti pärast selle paigaldamist. Mida kiiremini puit kaitsva pinnatöötluse saab, seda vähem jõuavad sellele liiga teha päike ja niiskus ning muud võimalikud kahjustavad tegurid.
Uue puitvoodri värvimisel tasub teada, et värvi nakkuvus on sileda ja terve puidupinnaga tunduvalt parem. Uue puitvoodri materjali niiskusesisaldus värvimise hetkel peaks Taavi Kontsoni sõnul jääma alla 15%. Mida see tegelikult tähendab? “Voodrilaudu tehakse üldjuhul puidust, mille niiskusesisaldus on tasakaalustunud,” selgitab spetsialist. “Tuleb lihtsalt jälgida, et voodrilauad oleksid olnud ladustatud ja pakitud korrektselt, see tähendab – kaitstud otseste sademete eest. Kui pakid või kihid on staabeldatud piisavate, paarisentimeetriste tuuldumisvahedega, tagab see vajaliku niiskusesisaldusega puitvoodri materjali.”
Ettevalmistus värvimiseks
Kõige tähtsam on kontrollida, et värvitav pind on puhas ja kuiv. Selleks puhasta see harjaga mustusest-tolmust ning võimalikest seentest. Pole vaja karta puidupinda isegi veega pesta, kuid siis on vaja hiljem lasta sellel korralikult kuivada.
Taavi Kontsoni kinnitusel on väga oluline enne värvimist veenduda, et nii kruntimisel kui viimistlemisel kasutatakse vaid omavahel sobivaid värvitüüpe. Veel tuleb arvestada, et värvima peab hea ilmaga – ikka siis, kui on kuiv ja sooja vähemalt +5 ºC. Samuti ei tohi värvitavale pinnale paista otsene päikesevalgus.
“Kuna välisfassaadi värvimine on töömahukas ja aeganõudev, on vaja meeles pidada, et väga tähtsad on õigesti valitud ilmaolud ja kvaliteetsed töövahendid. Siis väheneb tööle kuluv aeg ning tööprotsess on sujuvam, andes ka hea lõpptulemuse.”
Puitfassaadi värvimise ettevalmistuseks on vaja varuda töövahendid: pintsel, hari, värvikraabits ja vajadusel/soovi korral ka kuumaõhupüstol. Need on väga vajalikud tööriistad. Värvimise juures on muidugi kõige tähtsam abimees pintsel. Mille järgi seda valida? Mis suurus on kõige parem?
“Puitfassaadi värvimiseks sobib kõige paremini 75–120 mm laiune suure mahutavusega pintsel. Puidu värvimiseks ei ole soovitatav kasutada rulli. Pintsel peab kindlasti olema kvaliteetne, et see ei jätaks pinnale karvu ning peaks ilusasti töö lõpuni vastu,” räägib Taavi Kontson.
Värvitava pinna puhastamine
Olenevalt pinna olukorrast saab seda enne värvimist puhastada mitut moodi. Uue materjali puhastamine tähendab Kontsoni sõnul peamiselt tolmu ärapühkimist harjaga. Aga vana puitvoodri puhastamine võib tähendada ka näiteks vana värvi eemaldamist, spetsiaalse pesuvahendiga puhastamist või survepesuriga pesemist. Survepesurit on vaja kasutada siis, kui pind on tugevalt määrdunud.
“Vana värvi eemaldamiseks tuleb kraabitsa või pahtlilabidaga lahtised värvkatte osad lihtsalt maha kraapida, see on töömahukas ja aeganõudev protsess. Vana värvi täielikuks eemaldamiseks võib abiks võtta kuumaõhupüstoli, millega on vaja värvikihti kuumutada seni, kuni see hakkab mullitama või tuleb puidu küljest lahti. Siis on seda kraabitsaga kergem eemaldada.”
Spetsiaalseid pesuvahendeid pinna eeltöötlemisel kasutatakse üldiselt vaid siis, kui pind on juba nakatunud bakterite ja seentega. Ehituskauplustes on saadaval erinevate tootjate vahendid hallitust tekitavate bakterite vastu. Kuidas valida neist parim?
Hallitus- ja bakteritevastaseid vahendeid puidu jaoks on olemas palju ja valik üsna lai. Tähtis on teada, et see kemikaal tuleb puidule kanda enne viimistluskihti ning enne lõppviimistlust lasta kuivada/imenduda.
Kõikides hästi varustatud ehituskauplustes on olemas spetsiaalsed antiseptikud, nt Eskaro Biotol, mida Taavi Kontson soovitab kasutada tugevamate kahjustusnähtudega puidu korral ühes kohas. Aga võib ka valida sellised pinnakatted, mille sees on juba olemas antiseptilised osised, näiteks Pinotex Ultra. Spetsiaaltooted on enamasti kontsentraadid ning neid tuleb enne kasutamist lahjendada.