Puitpõranda viimistlemine - lakkida või õlitada?

15. aug  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 5
Olete endale paigaldanud uhke puit- või parkettpõranda ning nüüd seisate valiku ees: millega põrandat viimistleda - kas lakkida või õlitada. Kõigepealt tuleks kohe öelda, et hästi viimistletud ja õigesti hooldatud põrand on alati ilus, vaatamata valitud viimistlusvahenditele ja viisile. Seega on valik suures osas maitseasi. Vaataksime siiski, millised on õlide ja lakkide põhilised erinevused.

Peamine erinevus põrandalaki ja õli vahel on see, et lakk moodustab puidu pinnale kulumiskindla kihi, mille paksus ja vastupidavus oleneb pealekantud kihtide arvust ja laki kvaliteedist. Õli seevastu imbub kuigivõrd puidu lahtistesse pooridesse ning kattekiht jääb tunduvalt õhem. Õlitatud põrandate kulumiskindlus tagatakse perioodiliste hooldusõlitustega. Parima tulemuse annavad loomulikult kvaliteetõlid. Samas tuleb koheselt kummutada müüt, et lakitud põrand ei vaja hooldust. Saavutamaks, et lakitud põrand seisaks kaua ilusana nõuab ka tema vastavaid kindlaid hooldus ja pesemisvahendeid.

Lähemalt lakkidest. Soovitame vesialusel lakke, mis on tunduvalt tervislikumad ja keskkonnasõbralikumad võrreldes kaua aega kasutusel olnud lahustibaasiliste lakkidega. Läikeastmelt võib valida supermati, mati, poolmati/poolläikiva ja läikiva lõpptulemusega laki vahel. Teine väga tähtis omadus on laki kulumiskindlus, näiteks kahekomponentsed polüuretaanlakid Lobadur WS Duo või 2K Supra, mis on mõeldud eriti kõrgetele koormustele. Eritoode on veel Duo antislip, mis nagu laki nimigi näitab sisaldab libisemisvastaseid komponente ning seetõttu hästi kasutatav näiteks lasteasutustes.
Lobadur WS Easy sari sisaldab kruntlakke EasyStart ja EasyPrime, pahtlipõhja lihvimistolmuga segamiseks EasyFillPlus ja lakki EasyFinish, sobib kõrgendatud koormustega ruumidesse nagu koolid, baarid, kauplused ja loomulikult ka kodupõranda lakkimiseks.

Nagu sarja nimestki näha on neid tooteid lihtne kasutada. Poolmatt Lobadur WS EasyFinish koos hooldusvahendiga Lobacare SportPolish (ka Lobadur Supra) sobib ideaalselt ka sportpõrandate lakkimiseks. Kõik LOBA lakid on lakirulliga pealekantavad ja väga hea tasanduvusega - seega sobilikud kasutamiseks ka vähese kogemusega lakkijale Eluruumide põrandate lakkimiseks sobib kasutada põrandalakki Lobadur Life, mis täidab kõiki koduste põrandate lakkidele esitatavaid nõudeid ning on ka hinnalt kõige soodsam. Lobadur WS Global on omalaadne modifitseeritud õlidel baseeruv puitpõrandalakk, mis ei vaja kruntlakki ning on väga suure nakkuvusega. Seetõttu sobib ta UV lakkidega kaetud laudparkettide, tundmatu lakiga kaetud põrandate ning mõningate õlidega kaetud pindade ülelakkimiseks. Kasutades Globalit (või Lobadur WS Duo matti) koos spetsiaalse kruntlakiga Lobadur GlobaSeal on võimalik anda enamikele puitudele veidi tumedama sooja tooni, nii et lakitud põrand sarnaneb välimuselt õlitatud põrandaga. Kes aga soovib enda põrandat toonida põhjalikult, saavutada näiteks männi- või kuuselaual mõne eksootilise puidu värvust on meil välja pakkuda suurepärane ja ainulaadne puitpõrandate toonimissari Lobadur ProColor. Nimetatud toonimissüsteem erineb peitsidest tunduvalt lihtsama pealekandmise ning lõpptulemuse kõrge kvaliteedi poolest. ProColor asendab ka kruntlakki ning on ülelakitav vesialuseliste viimistluslakkidega.

Umbes kahe nädala möödumisel omandab lakk lõpliku kõvaduse ning on valmis taluma suuri koormusi. Esimestel nädalatel tuleks hoiduda lakitud põrandate veega pesemisest. Peale kaitsekihi (näiteks LOBA ParkettCare) pealekandmist tuleks põrandate koristamisel kasutada LOBA Cleaner´it, mida lisatakse veidi koristusveele. Mõistagi peab hoiduma teravate esemetega kriimustamisest, kuid igapäevase eluolu juures peab korralikult lakitud põrand kaua vastu.

Populaarseid puitpõrandaõlisid pakutakse suures valikus erinevate tootjate poolt. Laias laastus võib põrandaõlid liigitada enamasti linaseemneõlide baasil tehtud õlideks ja õlivahadeks. Õlivahad sisaldavad lisaks õlile ka teatavas kogus vaha või vahasid. Meil on suurepärased kogemused Itaalia firma Carver Greenline sarja naturaalsete õlidega ja Lobasol Akzent 100 õliga. Carveri Greenline õlid on kaheosalised: kruntõli Primol, mis imbub puidupooridesse võib olla naturaalse läbipaistva värvusega või toonitud (15 erinevat tooni) ning viimistlusõli Greenol, mis muudab pinna vastupidavaks kulumisele, niiskusele ja mustusele. Primol kantakse õhukese kihina põrandale kasutades lappi, rulli või pahtlilabidat, umbes poole tunni pärast poleeritakse punase vildiga kasutades ühekettalist poleermasinat. Greenol kantakse põrandale kui eelmine kiht on täielikult kuivanud, umbes 12 - 48 tunni pärast. Greenol poleeritakse valge vildiga. Oluline on õliga katmine väga õhukese kihina. Liigne õli tuleb mõne aja pärast puidupinnale ning see korjatakse poleerlapiga kokku. Carveri õlid sobivad eelkõige juhul, kui soovitakse eriti kulumiskindlaid põrandaid. Neid õlisid on kasutatud mitmete ühiskondlike hoonete (näiteks Rahvusooper Estonia Kammersaal, Rahvusooper Estonia teatrilava, KUMU fuajeed ja auditoorium, Pärnu Kontserdimaja, hotell Viru restoranid ja baarid, mitmed koolimajad jne.) puitpõrandate viimistlemiseks. Carver õlidel on olemas vastav seep Deterol – valget pigmenti sisaldav või värvitu, hooldusõli Carsol, mida samuti on valida värvitu ja erinevate toonide – valge, moisson, cappuchini jt - vahel. Kindlasti tuleks vältida õlitatud põranda pesemist rasvaeemaldavate pesmisvahenditega (Fairi jmt)

Kuigi ka Carveri Greenline õlidega õlitamisega peaks hakkama saama igaüks võiks isetegijatele soovitada Saksa firma LOBA poolt toodetavat Lobasol Akzent100 põrandaõli, mis on täisnaturaalne ning 100% kuivainesisaldusega. See tähendab seda, et kogu õli, mis purgist maha pannakse ka jääb sinna – õhku ei aurustu midagi. Seetõttu paigaldatakse Akzent100 rulliga ja üks kiht, mis umbes peale tunniajalist kuivamist poleeritakse punase viltpadjaga üle ning sellega on ka kogu põrand viimistletud. Samuti on Lobasol Akzent 100 hinnalt väga soodne kvaliteetõli Eesti turul. Õlide lõplik kõvenemine võtab aega keskmiselt 7 päeva,. Peale seda on võimalik teha ka juba hooldusõlitust. Meie soovitame hooldusõlitust teha õlitatud põrandatele vahetult enne mööbli sissekolimist. Selliselt toimides on tagatud vaba juurdepääs kõigile põranda osadele ning kaotatakse kõik hilisemate remonditoimingutest tekkinud tolmu või pisivigastuste jäljed. Hilisemate hooldusõlituste puhul võivad rasked ja mitteliikuvad mööbliesemed (kapid, sektsioonid jm) jääda oma kohtadele, välja tõstetakse toolid lauad jt. kerged mööblitükid. Akzent100-ga õlitatud põrandate hooldamiseks sobivad LOBA õlitatud põrandate seep ParkettSoap, hooldusõlivaha ParkettWax või hooldusõli ParkettOil. Lisaks on olemas veel spetsiaalne vaha HS Akzent100 Wax, mis tõstab põranda kulumiskindlust (kontorid, kauplused jne.) ja annab kauni siidja läike.

Õlivahadest pakume Loba Markant õlivahasid., millede põrandale kandmine toimub samuti kahes osas: esimene kiht kantakse põrandale pahtlilabidaga ning poleeritakse punase vildiga, esimene õlikiht võib olla värvitu või värviline (13 erinevat tooni). Teine õlikiht kantakse põrandale rulliga ning seda ei poleerita. Teine kiht on alati värvitu. Meie poolt pakutavad õlivahad on saavutanud suure populaarsuse just klientide hulgas, kes tahavad enda põrandaid toonida. Õlivahaga töödeldud pind on veidi läikivam kui õlitatud. Hooldus sellele pinnale toimub hooldusõliga LOBA ParkettWax ja põrandaseebiga WaxCleaner.

Erinevate õlide kasutamisel on teatavaid erinevusi, millele on alati viidatud kasutusjuhendites. Enne õlitamisega alustamist on kasulik kõik juhendid ja õpetused hoolega läbi lugeda, vajadusel võib küsida konsultatsiooni toodete müüjatelt/ maaletoojatelt.

Võrreldes lakitud põrandatega tunduvad õlitatud põrandad peal käies „naturaalsematena” ja soojematena. See on ka arusaadav, sest puidu ja jala vahele ei jää mitmekordne lakikiht. Samas on ka kvaliteetsed vesialustel lakid allergiavabad ja ohutud tervisele. Õlitatud põrand vajab veidi rohkem hooldust võrreldes lakituga kuid teatava aja möödudes ( 7 – 10 aasta pärast) vajab lakitud põrand kindlasti uuesti lihvimist ja viimistlemist aga kui õlitatud pinda hoolega ja nõuete kohaselt hooldada võib see tolmune ja ebameeldiv toiming üldse ära jääda.

Kuna Linnusilm OÜ tegeleb ise ka põrandate paigaldamisega ja viimistlemisega siis siin soovitatud tooted ja vahendid on meil endil kümneid kordi järeleproovitud. Seega nende toodete valimine on kindlapeale minek. Soovime Teile väga häid ja õigeid valikuid.
Artikkel on avaldatud Äripärva lisas Oma Maja. Himot Lippur on Linnusilm OÜ tehnikadirektor. http://www.parkett.ee/
loveinapparel Puma shoes online buy (Retail and Wholesale New Puma Shoes Online.) Top NFL Player Jerseys nfl jerseys wholesale Men's sunglasses and polarized sunglasses oakley sunglasses. Puma shoes online buy, nfl jerseys wholesale, oakley sunglasses, Gucci Shoes Manufacturer, Juicy Lady Handbag Sale 4. detsember 2010
wintrade Prescription glasses,sun glasses,Prescription glasses online,cheap sun glasses,Designer glasses,Eye glasses,Glasses frames,Glasses online 17. detsember 2010
wewinwin nike kids shoes,nike shoe outlet,cheapest nike shoes,nike shoes online,nike free,nike shoes for kids 24. jaanuar 2011
Toomas Raig Tere. Mul oleks vaja paigaldada pòrandaliistud tallinna kesklinna korterisse, ravi 19. Korter 50 ruutu. 13. november 2019
Blessed Ryan Kas otsite tulusat investeeringut, kus saate alustada väikese summaga ja teenida lühikese aja jooksul mõistlikku kasumit? Ma ei uskunud kunagi ühtegi veebiinvesteeringusse, sest olin hirmul ega tahtnud kunagi, et mind pettaks, kuni nägin ülevaadet hr Pablo Martinezist. Ta on Forexi/Crypto kauplemiskonto haldur, kes aitab teil oma kauplemisstrateegiate ja võidusignaalidega oma kauplemiskontot hallata. Alustasin 500 dollari suuruse investeeringuga ja teenisin 7 päevaga 6650 dollarit kasumit. Nüüd teenin ma iganädalaselt üsna palju ja võlgnen kõik härra Pablo Martinezile. Tänan teid, härra Pablo Martinezit, et muutsite mu finantselu ümber, ja ma soovitan teie häid tegusid ka edaspidi. Kui soovite investeerida aktsiatesse, binaarsetesse optsioonidesse ja Forexi/krüptokauplemisse, võtke palun ühendust hr Pablo Martineziga ja teil on selle üle hea meel. Varjatud tasusid pole. Võtke ühendust hr Pablo Martineziga E-post: pm7234029@gmail.com WhatsApp: +44 7520 636249 Facebook: https://www.facebook.com/PM-Fast-Trade-104912912155335/ 25. mai 2022
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: