Kodu värskendamisel mängib suurt rolli värvitud pindade värskendamine. Värvimine on üks kõige odavamaid viise kodule uue ilme andmiseks ning ühtlasi võib oskuslikult värvides saavutada väga originaalse tulemuse. Kõige tähtsam on meeles pidada, et kohe ei tasu värvirulliga seina kallale minna, vaid esmalt tuleb ettevalmistusi teha. Hoolikas ettevalmistamine tasub end hea lõpptulemuse näol hiljem kuhjaga ära.
Esmalt pea plaani
Seinte värvimiseks kasutatakse peamiselt kahte tüüpi värvi. Lateksvärv (vee baasil) on kõige populaarsem, sest seda on lihtne kasutada. Lateksvärv kuivab suhteliselt kiiresti (2-4 tundi) ning seda saab puhastada seebi ja veega. Alküüdvärvid või õlivärvid on kauakestvamad ning vastupidavamad, ent kuivavad kauem. Alküüdvärve saab eemaldada lahusti või tärpentiniga ning neil värvimise ja kuivamise perioodil tugev lõhn, mis paljusid häirib.
Mõlemat tüüpi värve on võimalik toonida sadadesse toonidesse.
Pärast värvitüübi ning –tooni valikut peate välja arvestama kui paljuvärvi te vajate. Värvide kulunormid on erinevad (tutvu tooteinfoga poes ja konsulteeri müüjaga) ning enamasti sõltub see aluspinnast. Pahteldatud pinda üle värvides, kulub esimesele värvikihile rohkem värvi ning järgnevatele vähem.
Juhul kui te soovite seina üle värvida sama tooni värviga, siis piisab enamasti ühest värvikihist, ent kui soovite tumeda seina üle värvida heledaga, siis peaksite arvestama, sõltuvalt värvi katmisomadustest, 2-3 värvikihiga. Värvide puhul tähendab kulunorm ruutmeetreid liitri kohta (m2/l) värvikulu ühekordsel värvimisel.
Alustamine
1. Võimalusel viib kogu mööbel ruumist välja. See tagab teile töötamiseks piisavalt ruumi. Kui mööbli viimine ruumist ei ole võimalik, siis liiguta mööbel ruumi keskele ning kata kinni kodus leiduvate materjalidega (vanad kardinad, linad vms).
2. Ära unusta ka põrandat kinni katmast kas paberi, riide või kilega. Kile ja ajalehepaberite puhul peaksite need fikseerima, sest need kipuvad oma kohalt liikuma.
3. Eemalda või teibi hoolikalt maalriteibiga kõik lülitid, pistikupesad ja seinal olevad väiksemad elemendid.
4. Pahtelda pinna ebatasasused nagu väikesed mõrad ja naelaaugud, kasutades selleks väikest pahtlilabidat. Pärast pahtli kuivamist, lihvi pahtel ümbritseva pinnaga tasaseks. Halba ei tee ka kogu seinapinna ülelihvimine liivapaberiga. See tagab uue värvikihi parema nakkumise aluspinnaga.
5. Pärast lihvimist pese pinnad lahjendatud seinte pesuvahendiga ning loputa veega. See eemaldab pinnalt tolmu ja rasvakihi ning loob paremad eeldused värvi kinnitumiseks. Spetsiaalseid pesuvahendeid pakuvad kõik värvimüüjad.
NB! Ära kasuta seinte pesemiseks tavalisi koduseid pesuvahendeid, sest need tekitavad pinnale õhukese kile, mis takistab värvi nakkumist.
6. Ruumi värvimist alusta laest. Lagede puhul värvi esmalt lae nurgad ning seejärel ülejäänud lagi. Vajadusel korda protsessi ka teist korda.
7. Pärast lae värvimist asu värvima seinu. Seinte värvimisel kehtivad samad põhimõtted, mis lagede puhul. Värvimist alusta seinte servadest, kasutades selleks väiksemat värvirulli või pintslit ning seejärel liigu seinte keskossa. Värvi alati üks sein korraga, sest nähtavate triipude tekkimise vältimiseks on oluline, et värviksite nn. „märga seina“. Kui lasete vahepeal värvi seinas ära kuivada, siis jäävad nähtavad värvimisjäljed.
Värvirulli kasutamine
Värvirulliga ühtlase ja kena tulemuse saavutamiseks on kasutage järgmist lihtsat tehnikat. Jagage sein mõttes ristkülikuteks, mis on umbes meetri laiused. Värvimist alustage ülemisest nurgast ning tehke „W“ kujuline kujutis. Seejärel katke värvimata alad „M“ kujuliselt. Seejärel katke veelkord sama ala värviga, liigutades värvirulli seinal vertikaalselt üles-alla. Ära vajuta värvirullile liiga tugevasti, sest see jätab rulli servadesse paksemast värvikihist tingitud triibud. Olles ristküliku värviga katnud, võta ette järgmine ning tee järgmine „W“.
Alati ei pea päeva lõpus koristama
Juhul kui Teie värvitööd kestavad mitu päeva, ei ole pärast pikka tööpäeva tarvis kogu ruumi koristada. Piisab kui hoolitsete selle eest, et teie värvised töövahendid oleksid kasutuskõlblikud ka järgmisel päeval. Selleks võtke värvirull või pintsel, mida soovite ka järgmisel päeval kasutada, ning pange see kilekotti ja sulgege kott hoolikalt. Seejärel pange kott koos töövahendiga külmikusse. Järgmisel päeval, umbes tund aega enda töö alustamist, võtke rull või pintsel külmikust välja ning võite muretult enda tööd jätkata, kartmata, et teie töövahendid on värviga kokku kuivanud.