Sisekujundusega parem -viimistlus

18. mai  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 0

Juba esmaste sisekujundusteadmiste kasutamine siseviimistluses annab elamispinnale juurde avarust, soojust ja valgusküllust, tõrjudes väsitava müra, kõleduse ja pimeduse.

Elamispindu tuleb aeg-ajalt värskendada. Pikemas perspektiivis võivad häirivaks osutuda esmasel pealiskaudsel vaatlusel meeldivad valikud. Nii muutub liiga kirev keskkond värvimüraks, kus inimene väsib kiiresti. Värve valides ei piisa vaid pilgust värvikaardile, vaid neid tuleb võrrelda nii päeva- kui ka tehisvalguses, sest silm tajub enamiku värvitoone neis keskkondades erinevalt. Võrdlemisel tuleb valida neutraalselt hall või valge taust.

Värvid mõjuvad erinevalt ka suurel pinnal ja väikesel näidisel. Heledad ja pastelsed toonid tunduvad suurel pinnal intensiivsemate ja pisut tumedamatena, tumedad omakorda vastupidi – heledamatena ja pastelsematena.

Levinud soovitus on vältida põhjapoolsetes ruumides liialt külmi ja lõunapoolsetes liialt sooje toone. Samas on oluline arvestada ka ruumi enda eripäraga. Nii on väike korter avaram, kui kasutada heledaid toone. Samuti ei tasu kasutada suuremustrilist tapeeti, vaid eelistada ühevärvilist seina või väiksemustrilist tapeeti. Korter mõjub terviklikuna, kui eri ruumides kasutatud värvitoonid omavahel haakuvad. Eriti oluline on see avatud ruumide ja väikese korteri puhul. Näiteks esiku seinte värv võib korduda elutoa tekstiilide mustris ja magamistoa aksessuaaridel. Sageli kasutame läbiva elemendina ühesugust neutraalset lage või põrandat.

Üheks nutikaks ja soodsaks viisiks oma tuba isikupäraseks muuta on tapeetida ainult mõni üksik toaosa või seinanurk kvaliteetse ja eripärase mustriga, mis jätab seinamaalingu mulje. Siia hulka kuulub ka šabloonvärvimine, mis on ühtlasi ka kogu seina värvimisest või tapeedi vahetamisest oluliselt lihtsam. Šabloone saab nii poest osta kui ka ise meisterdada.

Huvitav alternatiiv tavalistele tapeetidele ja värvidele on vedeltapeet, mida on lihtne paigaldada. Samas on ta naturaalne, antistaatiline, varjab hästi seina defekte, võimalikud vead on vee abil kergesti eemaldatavad ning  seinad on alati soojad ja hingavad.

Palju erinevaid võimalusi annab dekoratiivse krohvi kasutamine seinal, millega saab vastavalt enda soovile anda seinale erinevat tekstuuri või struktuuri. Seinte viimistluseks võib kasutada ka näiteks lubikrohvi, mille eelis seisneb tema looduslikus koostises, mis ei sisalda mürgised koostisosi ning on seega keskkonnale ja inimesele ohutu.

Väga oluline on ka varajane valguse planeerimine, sest hiljem on väga keeruline ja kulukas midagi muuta. Samas mõjutab valgus ruumi ja selle meeleolu kas sügavamaks, hubasemaks, töisemaks või puhkamist soosivaks. Valgust valides tuleb lähtuda ruumi eesmärgist, suurusest ja viimistlusmaterjalist. Tuleb läbi mõelda, mis laadi tegevusi ruumis tegema hakatakse – kas tarvis on ühtlast või suunatud valgust ning kuidas mõjutavad valguse hajumist sisekujunduses kasutatavad materjalid?

Liiga ühtlane valgus võib hajutada tähelepanuvõimet ning väsitada silmi. Ka hubasuse võib sel juhul unustada. Lakke suunatud valgus jaotub peegeldumise teel ühtlaselt, kuid ei sobi käsitsi tehtavateks töödeks, nagu kudumine, tikkimine või nõude pesemine. Kööginurgas kiputakse unustama, et lambi ülesanne on valgustada töötasapinda, mitte rippuda laes. Samuti ei piisa ühtlasest laevalgusest lugemiseks, kirjutamiseks ja õppetööks.

Seetõttu kehtivad üldreeglid. Esikus on eelkõige vaja piisava tugevusega üldvalgust. Elu-, söögi- ja magamistoas peab kõigepealt tagama hea üldvalgustuse ning seejärel lisama õdusust põranda- ja seinavalgustitega. Köögis vastupidi – valida esmalt valgustid tööpindadele ja alles siis üldvalgustus. Lastetoas on tähtis eelkõige hea üldvalgus ning peab vältima otse silma paistvaid valgusallikaid. Õige valgusti valimine ei ole kindlasti lihtne, ent on äärmiselt hädavajalik.

Valgustite valimisel võiks arvestada:

  • Ülespoole suunatud valgus muudab ruumi kõrgemaks
  • Suunatud süvistatavad valgustid toovad esile pimedaid nurki
  • Ühtlane hajutatud valgus lisab avarust ja soojust
  • Tugev valgus rõhutab kujundusvigu, nõrk valgus peidab neid
  • Ruumi ilmet parandavad püstpindade valgustamine, looduslik valgus ja läbimõeldud värvivalik
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: