Teavet tapeedipaneku kohta võiks klient küsida poest, kust ta uue tapeedi ostab. Müüjatel on üldjuhul kauba omadustest hea ülevaade ning nad oskavad soovitada nippe just valitud tapeediga ümberkäimiseks. Kui näpunäiteid hoolikalt jälgida ja ka liimipakil olevat väikest kirja lugeda, pole tapeetimine iseenesest midagi ületamatult keerulist. Hakkame aga algusest peale, abiks on Key Ehituskaupade viimistlusosakonna juhataja Marika Kell.
Mõõda tuba, puhasta seinad
Enne poodi suundumist mõõtke tuba üle: kui lai, kui kõrge. Võite joonistada plaani, kus uksed, aknad peal ja kõrgused-laiused märgitud. Müüjatel on olemas ka spetsiaalsed tabelid, et tapeedirullide arvu välja arvutada.
Kui tapeet on juba ostukärus, vaadake hoolega üle, et kõigil rullidel oleks sama partiinumber - sellest sõltub tapeedi värvitoon. Toad, kus poole peal beež kakaopruuniga asendub, on Eestis kahjuks üsna levinud. Kui teie soovitud tapeeti pole poes piisavalt suurt partiid, siis loobuge sellest. Kirju tuba võib olla huvitav, kuid ei pruugi.
Küsige müüjalt, millist liimi peaksite ostma. Levinud on remontijad, kellel töid teeb töövõtja ja inimene ise käib vaid ilu valimas. Tihti kõlab vastus "töömees teab", kui müüja soovitab liim tapeediga koos osta. Meistrid aga on väga erineva tasemega ja pole harv, et tapeetimise tulemus kannatab tegijate valede töövõtete või -vahendite pärast.
Vinüültapeedile käib vinüültapeediliim, pabertapeedile teine liim. Ning vastavalt rullide arvule soovitavad müüjad ka sobiva suurusega liimipakendi, et üle ega puudu ei jääks.
Enne tapeetimise kallale asumist tehke ära tüütu, ent vajalik seina puhastamise protseduur. Tänapäevased tapeedid on rasked ja puhastamata seina puhul riskite sellega, et tapeet kukub koos aluspinnaga alla.
Krundi aluspinnad
Kruntimine on tüütu, ent seda ei saa jätta tegemata, kui sein on poorne. Kui sein pole krunditud, imendub liim seina, tapeet tuleb sealt kas lihtsalt lahti või jääb inetult lokkima.
Seina võib kruntida suvalise tapeediliimiga, see ei pea olema liim, mida hiljem tapeedile pintseldama hakkate. Seega valige kruntimiseks kõige odavam liim. Kui palju on liimi vaja kruntimiseks lahjendada, on kirjas liimipakil.
Ära liimiga koonerda
Liimi tapeedile kandmine käib tänapäeval suure pintsliga. Müüjad soovitavad välja lõigata korraga kaks paani, kanda ühele liim paksult peale, panna paan otsapidi kokku ja jätta 5-15 minutiks seisma.
Senikaua pintseldage järgmine paan ning seni kui too imbub, tehke lahti esimene paan ja vaadake, kas liim on üleni sisse imbunud.
Kuivadesse kohtadesse tuleb liimi lisada. Ärge koonerdage - palju kergem on äärtele kohe piisavalt liimi kanda, kui hiljem äärekinnitusliimi lahtise ääre alla pusima hakata.
Veluur- ja velvettapeetide puhul kehtivad teised töövõtted kui vinüül- ja pabertapeetide puhul: sellisel juhul tuleb liim kanda otse seinale, mitte tapeedile.
Liimimisalusena on ajalehtede asemel parem kasutada spetsiaalsest paksust papist tapeetimiskartongi või vana tapeeti, kuna ajalehtede trükivärv võib tapeediliimiga kokku puutudes uusi paane määrima hakata.
Loodima peaks iga viiendat paani, et seinakõverustest hoolimata tapeeti sirgelt joondada. Kasutada võib nöörloodi. Kui tekib n-ö tapeedi ülejääk, tuleks see pärast seinapanekut terava noaga ära lõigata.
Tapeeti on seinale kõige hõlpsam kinnitada tapeedilabidaga. Plastmassist labidaga keskelt äärde surudes saab õhumullid ja liigse liimi hõlpsamini välja kui tavapäraselt harja või riidetükiga nühkides.
Riidelapp olgu siiski käepärast. Sellega saab ära pühkida tapeedi alt väljapiiluva liimi.
Kui tapeet on seinas, tuleb tuba kaheks päevaks kuivama jätta. Ärge väga muretsege väikeste kortsukeste või mullikeste pärast, sest kuivades tõmbub tapeet siledamaks. Kui mõni väga silmatorkav mull on siiski jäänud, võib sellesse terava noaga praokese sisse lõigata.