Millised on põhiprobleemid ja kuidas neid lahendada?
Kõige sagedamini on vana värvi või krohvi pind määrdunud ja tuhmunud ning kohati lahti tulnud. Tihti kaunistavad selliseid pindu laste joonistused, mis on sageli tehtud terava noa või naelaga, et lausa vaod on seinas. Lisaks on näha uute juhtmete või muude seadmete paigaldamisel töötanud elektrimeeste remondijäljed. Millest alustada?
Enne renoveerimist tuleks läbi mõelda kõik aspektid: kas kellelgi on kavas lähikuudel uks vahetada? Kas on tehtud kõik trepikoja elektritööd?
Kui need on tehtud ja trepikoja seinu ei kahjustata edaspidi mõnel muul moel, võiks seinte remondi ette võtta. Kõigepealt tuleb selgitada tööde ulatus: kas piisab ainult pinnakihi värskendamisest ülevärvimisega või tuleb teha pisut suuremaid tasandus- ja pahteldamistöid. Kui on tarvis teha paksemat tasanduskihti, tuleb kasutada tsemendil baseeruvaid segusid, kuna need on niiskus- ja külmakindlad. Üheks niisuguseks on Vetonit TT, millega saab ühe korraga teha kuni 10 mm paksuse kihi.
Kui sile tasapind on saavutatud, sõltub edaspidine soovitud lõppviimistlusest:
- Sileda värvitud pinna tegemine on kulukas ja aeganõudev, kuna kvaliteetse tulemuse saamiseks tuleb pahteldada mitu korda. Trepikojas tuleks kasutada tsemendil baseeruvat viimistluspahtlit, kuid paraku ei nakku see värvitud pinnaga. Nakkekihi tegemiseks võib kasutada tugeva nakkega plaatimissegu Vetonit Renovation Fix, mis kantakse pinnale õhukese kihina (ca 1 mm) kas rulliga või laia pahtlilabidaga. Kui nakkekiht on kuivanud, võib selle pahteldada halli või valget tooni Vetonit VH-ga. Pahteldatud pinna võib katta ka värviga.
- Struktuurne pahteldatud pind on vanemates korterelamute trepikodades üsna levinud, kuid selle renoveerimine on komplitseeritud. Üldjuhul tasandatakse sellises trepikojas renoveeritav koht ning värvitakse üle. Samas pole see kuigi ilus, sest ülejäänud sein on struktuurne, remonditud koht jääb aga sile ja paistab seinal inetu laiguna. Muu pinnaga samasuguse välimuse saamiseks tuleks pahtel seinale kanda rulliga. Pahtliks sobib seesama tsemendil baseeruv Vetonit VH, kuid rulliga pinnale kandmiseks tuleks seda vedeldada.
- Viimistluskrohviga kaetud pinnad on viimastel aastatel üha populaarsemad. Neid tehakse nii uutesse korterelamustesse kui ka vanade majade trepikodadesse. Viimistluskrohvide eelis võrreldes muude lahendustega on lai struktuuride ja toonide valik ? alates peeneteralisest pritskrohvist ja lõpetades 2 ja 3 mm fraktsiooniga Scratch- ja Rillen-tüüpi hõõrdkrohvidega. Viimistluskrohvid nõuavad siledaid ja hästi ettevalmistatud aluspindu. Vanade värvitud pindade renoveerimiseks tuleb teha eelnevalt Renovation Fix-iga nakkekiht, kuna viimistluskrohvid ei nakku vana värviga. Samuti tuleb vastavalt viimistluskrohvile kontrollida ja veenduda, kas spetsiaalse Primeri kasutamine enne lõpliku kihi pealekandmist on vajalik või mitte. Toonitavate orgaaniliste viimistluskrohvide korral peab katma aluspinna Primeriga, mõne teise viimistluskrohvi puhul (nt. terrassiitkrohvi meenutav SerpoMincoat) pole see tingimata vajalik.
Need on põhilised trepikodade renoveerimise ja viimistluse variandid. Eelpool kirjutatust võib tekkida küll mõte, et ?mis siin ikka nii pikalt jamada, teeme kiiresti ja lihtsalt ära?. Omast kogemusest julgen väita vastupidist ? kiire renoveerimisega võidab umbes 10 % ajas, kuid rahalist kokkuhoidu see eriti ei anna.
Priit Pallum
maxit Estonia ASi kuivsegude tootejuht