Värvi ja värvitüübi valik

03. dets  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 0
Missugust värvi valida?

Vaadates värvikaupluses pikki värviriiuleid, tundub esialgu õige toote leidmine lootusetult keeruline. Lahenduse leiate aga kiiresti, kui oskate vastata allolevatele küsimustele. Kindlasti tasub vajadusel nõu pidada ka kaupluse värvimüüjaga, kes oskab soovitada Teie soovidele vastava toote.

Kas pind vajab kruntimist?

Pind vajab kruntimist erinevatel põhjustel:

-  Metallpinna kruntimine on vajalik roostetamise vältimiseks.

 -  Puitpinda tuleb kruntida selleks, et pinnavärv nakkuks puidule.

-  Puitpinna oksakohti krunditakse puidu vaigu väljumise tõkestamiseks.

-  Seinte ja lagede kruntimine on eriti tähtis, kui pind on kohtpahteldusega. Ilma kruntimata imab aluspind erinevalt pinnavärvi ja lõpptulemusena võib pind jääda erineva läikega.

-  Nõrka krohvpinda tuleb kruntida parema nakkuvuse ja pinna tugevdamise eesmärgil alküüdkrundiga.

-  Pinnad, kus on nikotiini või niiskuselaigud, vajavad kindlasti erikrunti, et määrdunud kohad pinnavärvist läbi ei imbuks.

-  Kruntimine võib olla vajalik ka näiteks ühelt värvitüübilt teisele üleminekuks (õlivärviga värvitud pind üle värvida lateksvärviga jmt.)

    Kruntvärv imendub hästi aluspinda, ühtlustab erinevate pindade poorsusi ja moodustab ühtlaselt nakkuva aluspinna pinnavärvile. Kruntvärvil ei ole oluline omada head kattevõimet, sest pind värvitakse üle viimistlusvärviga. Kruntimine vähendab pinnavärvi kulu ja tagab kestva tulemuse.
    Informatsiooni, kas pind vajab kruntimist, leiad etiketilt või tööjuhisest. Kindlasti tasub nõu pidada ka värvimüüja või maalriga, et otsustada kruntimise vajalikkuse üle.

    Millisele pinnale vajan värvi?

    Igale pinnale on välja töötatud vastav värvitoode, mis peab kestma tingimustes, kuhu värv on mõeldud. Näiteks köögis ja vannitoas tuleks värvida pesemis- ja kulumiskindla (tavaliselt kõrgema läikega) värviga, kuid elu- või magamistoa laes on täiesti piisav täismatt värv, mis ei vaja puhastamist. Samuti ei ole sisetöödeks mõeldud värv piisavalt tugeva värvikilega, et vastu pidada välistingimustes. Valides pinnale õige värvitoote, kestab pind kaua kaunina ja värvimistöid pole vaja igal aastal ette võtta.

    Millist tüüpi värv valida - lahustibaasil või vesialuseline?

    Kindlasti on mugavam värvida vesialuselise värviga, mis on vähese lõhnaga, kergesti pinnalekantav, kuivab kiiresti ja töövahendid saab puhtaks veega. Tänapäeval pakutakse peaaegu kõikidele sisepindadele ka vesialuselisi tooteid. Siiski on ka lahustibaasil värvil teatud pindadel omad eelised. Lahustibaasil tooted imenduvad hästi aluspinda, moodustavad pestava-, kulumiskindla kile ja tasanduvad hästi. Saadaval on tiksotroopsed alküüdvärvid, mis ei tilgu ega voola. Levinumad on lahustibaasil värvide kasutamine näiteks metall- ja puitpinnal (aknad, uksed, mööbel). Varemvärvitud fassaad on kõige kindlam üle värvida samatüübilise värviga. Uue pinna puhul saab värvitüübi valikul määravaks, millise pinna värv jätab (vt kaupluses värvinäidiseid), milline on toote läikeaste (lahustibaasil tooted tavaliselt kõrgema läikega), toonivalik ja hind.

    Millise läikeastmega värv valida?

    Esmalt otsusta, kas eelistaksid vastaval pinnal läikivat või pigem matti värvipinda. Värvidel on 6 läikeastet, mis on äratoodud ka toote purgil:

    -  Täisläikiv 90-100 
    -  Läikiv 60-89 
    -  Poolläikiv 30-59 
    -  Poolmatt 11-29 
    -  Matt 6-10 
    -  Täismatt 0-5

      Üldjuhul kehtib reegel, et mida läikivam värv, seda tugevam värvikile moodustub. Läikiv värv on pesu- ja kulumiskindel ning ei määrdu nii kergesti. Oluline on ka teada, et läikiv värv toob esile väiksemagi aluspinna ebatasasuse.
      Täismatt värvikile ei kannata tavaliselt pesemist ja seetõttu sobib hästi kuivade ruumide laevärviks. Uudsed toorained võimaldavad aga ka erandeid. Läikeastet saab vaadata vastu valgust, nurga alt.

      Milline värvitoon valida?

      Värvide tunnetus on inimestel erinev, samuti mõjutab värvi tajumist valgus, värvinäidise suurus ja värvide omavaheline kombineerimine. Siin kehtivad omad seaduspärasused:

      -  Hele värvitoon tundub suurel pinnal tumedam, kui värvikataloogi väikesel näidisel. Hele värvitoon muudab toa suuremaks ja avaramaks, tume väiksemaks. Tumedaks värvitud lagi toob lae madalamaks. Hele lagi ja tumedad seinad muudavad ruumi kõrgemaks.

      -  Värvitooni valides vaata kindlasti näidist ka kasutuskohale sarnases valguses. Näiteks hämarama valgusega ruumis tundub toon tumedam.

      -  Samuti on toon silmale erinev kunstvalguse ja loomuliku valguse käes. Kui kahtled tooni sobivuses, osta väike kogus toonitud värvi ja tee proovivärvimine.

      -  Värvipurgis on värv alati heledam kui värvinäidisel. Kuivamisel muutub toon tumedamaks ja võtab oma lõpliku, värvikaardile vastava tooni.

      -  Erinevad värvitoonid kõrvuti mõjuvad erinevalt. Näiteks roheline kollase kõrval tundub hoopis teistsugune kui lilla kõrval. Ka mööbel ja toa sisustus mõjutab seinavärvi tooni tunnetust.

        Kuidas otsustada, milline on hea värv?

        Juhul kui,

          -  sinu oma tuttav või kaupluse müüja soovitab värvi

          -  toodet/kaubamärki reklaamitakse laialdaselt

          -  toode/kaubamärk on turul olnud pikemat aega

          -  hind ei ole väga odav

            siis on ilmselt tegemist hea värviga, sest:

            -  sinu tuttav ei soovita sulle toodet, millega tal on halvad kogemused

            -  müüja ei taha probleeme iseendale ega kauplusele

            -  halb toode ei leia pikemas perspektiivis enam ostjat

            -  hea asi ei saa olla odav, sest seal on kasutatud kvaliteetseid tooraineid ja tehnoloogiat.

               

              Allikas: Vivacolor

              Email again:

              Lisa kommentaar

              Nimi:
              E-mail:
              Kommenteeri: